Soutěže v Házené

Soutěže v házené mužů patří mezi nejoblíbenější sportovní akce. Od roku 1938 pořádá tento šampionát mužů Mezinárodní házenkářská federace. Turnaj je povinnou událostí pro fanoušky házené po celém světě. Turnaj se koná v mnoha různých městech po celém světě a má návštěvnost více než 60 000 diváků. Pro více informací o soutěži navštivte jejich oficiální stránky. Zde jsou některá fakta a čísla o tomto sportu.

Mezinárodní házenkářská federace (IHF) upravila svá pravidla týkající se ženských uniforem a umožnila jim nosit crop topy a tílka namísto spodních dílů bikin. Tato akce přišla po celosvětové základní kampani proti objektivizaci žen a dívek. Norská Talitha Stoneová stála v čele celosvětové kampaně a zahájila petici na change.org. Petice nasbírala více než 61 000 podpisů a vedla ke změnám v pravidlech házenkářských soutěží.

Hra se hraje mezi dvěma týmy po sedmi hráčích. Každý poločas trvá třicet minut a je zde přestávka. Je to rychlý a fyzický sport, kde hráči nemají ochranné pomůcky. I když nemusí být schopni kopnout do míče rukama, používají k pohybu míče celé své tělo. Brankář je jedinou osobou, která smí kopat do míče. Ve Světovém poháru a olympijských hrách je devět divizí házenkářských soutěží.

Pravidla házené jsou velmi jednoduchá. Na hřišti o rozměrech 40 x 20 metrů je uprostřed každé strany branka. Branku obklopuje téměř půlkruhová oblast. Zóna a záhyb jsou vymezeny šesti a devíti metry, přičemž čára trestného hodu a střední čára patří oběma poločasům. Cílem je kruhová plocha, která je dva metry vysoká a tři metry široká. Je také připevněn k podlaze nebo stěně.

Hlavní rozdíly mezi soutěžemi v házené týmů a běžnými zápasy v házené jsou v počtu hráčů a velikosti hřiště. Míč použitý v obou hrách má průměr 58-60 cm a váží přibližně 425 gramů. Míč používaný v ženských házenkářských soutěžích je menší a hráčkám se doporučuje, aby jej využívaly k tréninku. Míč je důležitou součástí hry a je třeba s ním zacházet opatrně. Hra bude od všech hráčů vyžadovat hodně soustředění, takže se ujistěte, že jste dobře připraveni.

Existují dvě hlavní formy týmové házené. Hra pro sedm hráčů se hraje venku, zatímco verze pro osm hráčů se hraje uvnitř. Oba styly hry lze hrát uvnitř i venku. Velikost a tvar házenkářského hřiště jsou důležité pro určení vítěze. Každý tým by měl mít alespoň dva hráče, takže se ujistěte, že vám žádný zápas neuteče. Tímto způsobem se hráči mohou dozvědět více o sportu a zlepšit své dovednosti.